MUHSİN DİLBAZ

06.05.2019
127

Ne Yerel Seçimmiş!

Seçimler geride kaldı hala neler olacak beklemekteyiz. Somut bir şey daha göremedik. Yarın İstanbul seçimi de sonuçlansın o zaman göreceğiz neler olacak. 2019 sanki kolay geçmeyecek gibi... Seçmenin kararını ekonomik kriz belirledi. CHP’nin gerçek başarısı olarak değerlendirmek zor. Kampanya boyunca halkın gündemi ekonomi oldu. AK Parti beka üzerine kurulu bir söylem gerçekleştirirken, CHP’nin gündemi ekonomi ve yerel yönetimlerde ekonomiyi güçlendirmek oldu. Bu söylem CHP’nin kazanmasını sağlayan unsur oldu. CHP hiç beklemediği sorumluluğu üstlenmiş oldu. “Böbürlenme padişahım senden büyük Allah var” Bu çok değer verdiğim sözdür. Sayın Cumhurbaşkanına sanırım halk büyük bir ders verdi. Bu dersi CHP bakalım nasıl değerlendirecek. Geçmiş seçimlerde AK Parti’ye oy veren kesimler arasında esnaf, yaşanan ekonomik krizin etkisi ve CHP’nin söylemi ekonomi üzerine kurması nedeniyle CHP’ye oy verdi. Genel anlamda AK Parti’ye oy veren kitleden CHP’ye büyük bir kayma olmamasına karşın esnafın oyu çarpan etkisi yaptı. CHP’ye bu seçimlerde ilk kez oy veren esnafın yüzde 1 olan oyu sandıkta etkilediği kesimlerle birlikte yüzde 2’ye çıktı. Esnafın yanı sıra CHP’ye oy veren ikinci kesim de işsizler oldu. İşsizlik çok büyük boyutlara ulaştı. Üretmeyen toplumlar ekonomiye, işsizliğe, çare bulamazlar. Çoğu kesim artık AK Parti’nin söylemlerini inandırıcı bulmuyor.

Aklıma Yiğit Bulut geldi. Bir önceki seçimlerde ekonomini uçacağını söylüyordu. Gerçekten uçtu elimizde avcumuzda bir şey kalmadı. Yerel seçimlerde gerçekleştirilen işbirliği çok etkili oldu. CHP, İP’li seçmenin yüzde 70’inin oyunu aldı. CHP ayrıca Saadet Partisi ve HDP’nin oyunun da bir bölümünü aldı. AK Parti ve MHP ittifakına göre CHP’nin gerçekleştirdiği işbirliği en kapsayıcı parti olmasını sağladı. Tartışmaların sonu gelmedi HDP Millet ittifakını destekleyince, terörist oldular. O HDP, Cumhur ittifakını destekleseydi ne diyeceklerdi acaba.

Aday profili belirleyici oldu: Belediye başkanlığı için gösterilen adayların profilleri de seçim başarısında belirleyici oldu. AK Parti, siyaseten gidecek yolu kalmayan eski isimleri belediye başkanı adayı olarak gösterirken, CHP siyaseten yeni ve toplumda heyecan yaratan yeni yeni isimleri aday gösterdi. Seçmen, siyaseten eski isimler yerine yeni isimlere yöneldi. Tabi vaatler de etkili oldu. Abuk tartışmalara kimse pirim vermiyor artık. Daha önce de bahsetmiştik. Vaatler yerine getilmez ise 5 yıl uzun zaman değil. Önümüze acı reçeteler konabilir.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine destek hâlâ yüzde 50’nin üzerinde olmasına karşın büyükşehirlerin CHP’ye geçmesi yeni bir denge mekanizması kurulduğunu gösterdi. Seçmen, yönetimde çeşitlilik olmasını ve bir denge kurulmasını istedi. Hükümet elindeki gücü ekonomik gücü büyük oranda yitirdi. Bu haliyle ülke ekonomisini kontrol etmesi zor görünüyor. Doları sabitlenememesi, enflasyonun düşürülememesi bunun açık göstergesi.

Yerel seçimlerde CHP’ye uzun süredir verilmeyen vize verildi. Seçmen CHP’ye, ikinci parti olmayı kanıtlaması ve büyükşehirleri iyi yönetmesi durumunda birinci parti olmayı verebileceğinin işaretini de gösterdi. İyi ama bunu gerçekleştirmesi yine ülke ekonomisinden geçiyor. Devlet belediyelere kaynak aktarımını elinde para olursa aktaracak. Sanırım ödemeler aksayabilir. Belediyelerin akılcı çözümler üretmesi gerekecek. Başarı kriz yönetimlerini iyi planlamaktan geçiyor.

Bu arada eskisi gibi meclis çoğunluğu bizde deyip hizmetleri askıya almak bazı önergeleri reddetmek mümkün değil çünkü naklen yayın dönemleri başladı, halkta o kadar bilinçsiz değil artık kimse kimseyi kandıramaz.