NAZAN GÜL

09.02.2018
652

Ünlem Olmak

İnsan yaşadıkça neler görüyor! Baktıkça, taddıkça, gördükçe nerelere geliyor. Anlar dakikaları, dakikalar saatleri kovalıyor ve ömür akıyor. Belli bir merhale yol aldığında hayat denen yolculukta durup dinlenesin, soluklanıp sorgulayasın geliyor.

Herkes aynı demde mi hisseder bunları bilmem ama ben son bir senedir daha bir sorgular, analiz eder oldum hayatı… Hayata anlam katanı, onca yıldan bana kalanı bilinçdışı arıyorum. Hiç farkına varmadan dönüyor arayış çarkları zihnimde… Arada bir çıkıp kafatasımdan, kafa gözümü bırakıp bir kenara, gönül gözümü açıyorum elde olmadan… 


Hiçbir varlığın, maddenin anlamı yok. Ha var, ha yok! Dünkü hedefler bugün geride kalanlar. Dün çok kıymetliydiler bugün kolaylar. Ya sonrası?

Bu dönüp duran dünyada başımı dönmekten koruyabilme çabasında nereye gidiyorum? Sorgular, sorular ve derinler... Sığları sevmezdim ya zaten; derinlerde sığ olmayı yeni keşfettim!

Bilincimden öte, ondan derinde ve ondan üstte bir bilinç arada bir dokunup yüreğime "Gerçek bu! Oyalanma!" diyor.
O olmak, bu olmak, şu olmak… O, bu, şuda anlam yitirmek, tüm bunlarda hiç olmak!
Dost olmak, yâren olmak, demlenip acı-buruk tad olmak. Burukta lezzet bulmak!
Sonra üç nokta koymak ve son demde ünlem olmak!


NAZAN GÜL

1975 Kastamonu doğumlu. Memur bir babanın kızı olarak, babanın ilk görev yeri ve annenin memleketi olan güzel Karadeniz kentinde bir bahar ayında ilk çocuk olarak gözlerini hayata açtı. Sonrasında ailesiyle babasının tayini gereği gittikleri Eskişehir, Muş, İstanbul gibi şehirlerde taa ki babası son görev yaptığı; Ankara’nın şirin ilçesi Beypazarı’ndan emekli olana dek yaşadı. Muş’ta ilköğretimle başlayan eğitim hayatı ağırlıklı olarak İstanbul ve Ankara şehirlerinde geçti. Hacettepe Üniversitesi’nde başlayan üniversite hayatı bu mezuniyetin ardından farklı kurumlardan aldığı  birkaç diplomayla birlikte halen “Anadolu Üniversitesi” çatısı altında lisans üstü eğitim olarak devam etmekte. Ağırlıkla özel sektörde farklı alanlarda yaptığı  yöneticiliklerle geçen iş hayatı  kamu çalışanı olarak devam etmekte. Çeşitli STK yöneticilik ve üyelikleri, bir spor kulübünün masa tenisi branş sorumluluğu gibi farklı renklerle süslenen sosyal yaşamı, yazmak, okumak ve seyahat etmek, radyo programcılığı gibi keyifli alanlarla besleniyor. Aralara serpiştirilmiş dış ticaret uzmanlığından, hastane yöneticiliğine pek çok farklı alanda aldığı eğitimler ve çocuklarıyla anlam kazanan hayatı,  halen eşi ve çocuklarıyla birlikte Eskişehir’de sürmekte. Evli ve biri 15 diğeri 1.5 yaşlarında bir kız ve bir erkek çocuğu annesi.