NECMİ GÜNAY

15.08.2018
486

Kurban Bayramı

Saygıdeğer Hemşehrilerim Kıymetli okurlarım! Hepinizi içtenlikle selamlarım.

Bayramlar, insanlar arasındaki karşılıklı sevgi ve saygının perçinlendiği, küslerin barıştığı, dargınlıkların unutulduğu, tüm insanlığın kardeşçe kucaklaştığı günlerdir. Bayramlar, milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulanıp sergilendiği, bir toplumda millet olma bilincinin şekillendiği, kuvvetlendiği günlerdir. 

Her bayram aynı sözleri söyler olduk; “Nerede o eski bayramlar”? Herkesin ”Nerede o eski bayramlar” derken hatırladığı anılar farklılık gösterse de eski bayramlara dair ortak hisler, yaşam alışkanlıkları, gelişen teknolojiyle birlikte insanların bayramlardan uzaklaşıldığı yönündedir. 

Biraz eskiye özlemi, biraz da toplumları ”hoş” kılan bazı geleneklerin etkisini yitirmesine duyulan sitemi içeren ”Nerede o eski bayramlar” sözü hiçbir zaman hafızalardan çıkmayacaktır. Bayramlar eskimedi. Aslında değişen, eskiyen bayramlar değil, “Değişen biziz”. 

Bayram aynı bayram, kültürümüz aynı kültür. Gelişen teknoloji ile, eskiye özgü geleneklerde bitmeye, yok olamaya başladı. Biz eskilerde kaldık. Bayramları.kendi elimizle bizler kaybettik. 

Yoğun iş temposu nedeniyle bayramlar tatil ya da dinlenme fırsatı olarak değerlendiriliyor. Hısım akraba ziyaretleri yapmak yerine tatile çıkılması ve bu yüzden de el öpenlerin azalması, büyüklerin bayramlarını daha”buruk” geçmesini sağlıyor. Acaba gelecekler mi, gelemeyecekler mi? diye son güne kadar içlerinden geçirdikleri oluyor. 

İş hayatı sona ermiş bütün gününü evinde geçiren, yapacağı bir şey kalmamış hayatlarını çocuklarının torunlarının yolunu gözleyerek geçiren babalarımızı, yaşarken yapayalnız evinde ayaklarını sürüyerek iki lokma yiyecek hazırlamak için uğraşan analarımızı, bu bayram diğer zamanlardan daha sık düşünmeliyiz. 

Uzun yıllar gurbette yaşadığım için bayramlar yaklaştıkça içimi tarifi mümkün olmayan, buruk ve sıcacık duygular sarar. Bir yerlerde çocuklarının, torunlarının yolunu gözleyen “ana, babalar gelir aklıma”. 

Yaşlıların elleri öpülünce “El öpenlerin çok olsun, yavrum!”demeleri en az onlar kadar beni de sevindirir. 

Gelin bu bayramı kültürümüze uygun kutlayalım. Büyüklerimizi öksüz bırakmayalım, koşup ellerini öpelim. Valizleri kaldıralım, tatile çıkmayalım. Akrabalarımızı ziyaret edelim Dostlarımıza kalbimizde yer açalım.  

Karşılıklı sevgi ve saygının en üst düzeye çıktığı, küslerin barıştığı, dargınlıkların unutulduğu, tüm hemşehrilerimizin kardeşçe bayramlaştığı bir bayram olması için gönül hanelerindeki yerimizi alalım. 

Bu duygularla Mübarek Kurban Bayramınızı kutlar, sağlıklı, sevgi dolu mutlu ve bol tebessümlü nice bayramlar dilerim. 

SAYGILARIMLA Necmi GÜNAY 


NECMİ GÜNAY

05.11.1963 yılında Sivrihisar’da dört çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi.
İlkokulu Sivrihisar Cumhuriyet İlkokulu’nda, ortaokulu Sivrihisar Lisesi orta kısmında, lise eğitimimi ise Sivrihisar Endüstri Meslek Lisesi Motor bölümünde 1982 yılında tamamladı.

Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim Fakültesi İktisadi ve İdareler Bölümü Halkla İlişkiler Programında Ön Lisans, yine Anadolu Üniversitesi, İşletme Fakültesi, İşletme Bölümünde Lisans, Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsünde “İşletme” dalında Yüksek Lisans (Master) eğitimini tamamladı.

SİV-DER (Sivrihisar Kültür, Turizm, Sosyal Dayanışma ve Tanıtım Derneği) kurucu üyesi ve yönetim kurulu üyesi, Ankara Sivrihisar Derneği Genel Merkez yönetim kurulu üyesi, Eskişehir Sivrihisar Sosyal Kültür ve Dayanışma Derneği yönetim kurulu üyesi, NAS-DER (Nasrettin Hoca Eğitim, Kültür, Araştırma ve Tanıtım Derneği) üyesi, TEMAD (Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği) üyesi ve Eskişehir Kent Konseyi Çevre ve Sağlık Çalışma Gurubu üyesi olup halen Eskişehir Kültür, Turizm ve Kalkınma Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Yazarın 2011’de çıkan “Hayırlı İşler”, 2014’de çıkan “Sivrihisar’ın Gülleri: Hakıklar”, 2015’de çıkan “SİVRİHİSARCA”, “Şiirlerde Sivrihisar” ve “Sivrihisar Yöresel Kelimeler ve Deyimler Sözlüğü” olmak üzere yayınlanmış 5 eseri bulunmaktadır.

2015 yılı Ekim ayında Sivrihisar’da 1.nci Sivrihisar Sempozyumu kapsamında, Tarihi Ermeni Kilisesinde ve 2015 yılı Aralık ayında Eskişehir’de Atilla ÖZER Karikatürlü Ev’de açtığı ”Milli Mücadele’de Cumhuriyet’in Tanığı: SİVRİHİSAR” isimli sergisini yaklaşık 4000 kişi gezmiştir.

Nuray Günay ile 28 yıllık evli, Günay ve Kubilay adında iki erkek evladı bulunmaktadır.