MEHMET ALİ BAYSAK

28.11.2018
80

Seyitgazililer Buluşması

25 Kasım 2018 tarıhınde Yenikent Spor Salonu’nda Seyitgazi Belediyesince düzenlenen etkinlikte, Seyitgazi yöresine ait yaklaşık 50 adet standart yörenin tanıtılması amacıyla yer aldı. Seyitgazi Dernekler Platformu, ilk kez 1 vakıf ve 24 dernekten oluşmuştu.

Yörenin derneklerinin yer aldığı standarda, el işlemeleri,ağaç oymacılık, bakır işlemeciliği, doğal ürünler, yiyecek, içecek ve bunların yanı sıra hamur işleri tanıtılarak, gelen ziyaretçilere sunuldu.
Bizim insanımızın en büyük özelliği paylaşımcı ruha sahip olmasıdır. Komşusu açken tok yatan bizden değildir felsefi bu işte.


Değişik renklerin olmasına rağmen bir çatı altında toplanması bir buket çiçek misaliydi sanki.
Balkan Kültürü,Yörük Türkmen Kültürü gibi.
Bazı köyler tatlı, gözleme, ağzı açık ve bükme ikram ettiler.
Bu ikramlar sırasında yüzlerindeki tebessüm insanlara pozitif enerji veriyordu.
Burada Yunus diyarının insanları olarak şu söz aklıma geliyor. "Zehr ile pişen aşı yemeğe kim olur"
Bunların yanı sıra yöresel halk oyunlarımız seyircileri adeta coşturdu. Bu apaçık belliydi.

Her zaman için geçmişimizi unutmadan, geleceğe yön verelim.
Kültürümüzü gelecek kuşaklara en etkin şekilde, nasıl aktarma şansımız varsa,o şekilde aktarmak için var gücümüzle mücadele etmeli ve mücadele eden insanlara yardımcı olmalıyız.


Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
MEHMET ALİ BAYSAK

1961 Eskişehir doğumlu... Ticaret lisesi mezunu. 2008 yılında memuriyetTen emekli. Eskişehir Sanat Derneği üyesi, 2012 yılından bu yana 4 fotoğraf sergisi açtı. 27 karma fotoğraf sergisine katıldı. İki yıl önce Lületaşı fotoğraf yarışmasında üçüncülük ödülü aldı.1990 yılından bu yana genelde köy malzemelerini kapsayan köy kültür evini oluşturarak 2012 yılında açılışını yaptı. Yaz mevsiminde pazar günleri kültürümüzün ölmemesi adına halen açık bulundurmaktadır. 5 yılı aşkın süredir sosyal çalışmalarına devam etmektedir. Köy kültür evi, şu an Eskişehir'de tek olma özeliğini korumakta olup bununla ilgili gerek ulusal, gerek yerel basında, yerel ve ulusal medyada köy kültürüyle ilgili çalışmaları zaman zaman yer almaktadır.