Site Rengi

DOLAR 8,8689
EURO 10,4740
ALTIN 499,21
BIST 1.385
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Eskişehir 22°C
Parçalı Bulutlu
Eskişehir
22°C
Parçalı Bulutlu
Paz 25°C
Pts 25°C
Sal 21°C
Çar 21°C

Dört Yöreden Dört Telden Türkülerimiz Büyük İlgi Gördü

Dört Yöreden Dört Telden Türkülerimiz Büyük İlgi Gördü
29.06.2021
A+
A-

Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÜDAM), her ay düzenlediği İlgiden Duyguya, Duygudan Ruha Türk Dünyası Kültür Sanat EtkinliklerikapsamındaDört Yöreden Dört TeldenTürkülerimizadlı Söyleşi ve canlı Dinleti programı düzenledi. Yöneticiliğini TÜDAM Müdürü Prof. Dr. Kemal Polat’ın yaptığı program, 26.06. 2021 Cumartesi (Bugün)saat: 21:00de çevrimiçi olarak gerçekleşti.

Prof. Dr. Kemal Polat: “Türkü bilmeyen, Türk’ü Bilmez”

Programın başında Kısa bir konuşma yapan Polat, türkülerimiz bizim, duygumuz, düşüncemiz, tarihimiz, kültürümüz ve kimliğimizdir. Bu husus, “Türkü bilmeyen Türk’ü bilmez” sözüyle ifade edilir dedi.

Prof. Dr. Cengiz ŞENGÜL, “Türküler, Türk halkının duygu dilidir

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Şengül, Erzurum Yöresi” Türküleri hakkında bilgi vererek şu hususlara değindi ve canlı örnekler sundu: “Erzurum, tarihi seyir içerisinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış önemli bir kültür merkezidir. Yüz yıllardır gerek coğrafi konumu gerekse ipekyolu üzerinde oluşu sebebiyle farklı kültürlerin buluşması ve kaynaşması neticesinde önemli bir kültürel zenginliğe sahip olmuştur. Bu zenginliklerden biri de Türk halkının duygu dili olan türkülerde görülür.

Bu şehirde, yılların getirdiği türkü çeşmesinden içen nice üstadlar yetişmiştir. Bu türkü ustaları bir yandan nağmeleri ile türküleri dünyaya yaymış, bir yandan farklı kültürlerden beslenerek yeni kalıplarla kendilerine has şekiller vermiştir türkülere. Nice çıraklar, ustalarından aldıklarını yeni çıraklarına aktarmış ve böylece bu zenginlik artarak devam etmiştir. Erzurum yöresine ait olan türküler, Türk Halk Müziği repertuvarının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Erzurum yöresine ait bu eserlerin en renkli örneklerinin başında ise, “Tatyan” ve “Maya” olarak isimlendirilen türler gelmektedir.

Prof. Dr. Zeki NACAKCI: Teke Yöresi” müzikal ürünler bakımından da çok fazla çeşitliliği bünyesinde barındırmaktadır

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi   Nacakcı, Burdur Yöresi” hakkında bilgi vererek yerelden canlı örnekler söyledi, dinletti ve şöyle ifade etti:Burduryöresi, Teke yöresi olarak bilinir. Teke yöresi 9000 yıl önce başlayan şehir kültürü ve Yörük kültürü sentezlerinin yanısıracoğrafi konumu gereği birçok medeniyetin kendine ait izlerini taşıyan önemli Türk yörelerinden biridir. Zengin sosyal-kültürel ve tarihsel özelliklere sahip “Teke Yöresi” müzikal ürünler bakımından da çok fazla çeşitliliği bünyesinde barındırmaktadır. Bu çalışmada Teke yöresinin ülkemiz özelinde de farklı bir yeri olan zengin müzikal dokusu hakkında kısa bilgilendirmeler yaparak örnekler sunulmuştur

Prof. Dr. Alaattin CANBAY: “Çanakkale, birçok farklı kültür ve yaşam unsurunun birleştiği, kaynaştığı en özel yerlerden biridir”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Canbay, birkaç Türkü yanında Çanakkale Türküsü’nü de canlı seslendirerek,  Çanakkale Yöresi hakkında şu bilgileri verdi:Türkiye’mizin diğer yöreleri gibi Çanakkale ilimiz de, halk ezgileri bakımından önemli ölçüde zenginliklere sahip bir bölgedir. Dünya tarihi içinde birçok kültür ve uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Çanakkale; bu topraklarda yaşamış, herhangi bir nedenle yolu düşmüş veya bu topraklar için savaşmış her insandan, daha da ötesinde her canlıdan izler taşımaktadır. Sahip olduğu coğrafî konum nedeniyle aynı zamanda kültürel bir köprü niteliği de gösteren Çanakkale, günümüzde de açıkça görülebilecek olan birçok farklı kültür ve yaşam unsurunun birleştiği, kaynaştığı ve renkli bir biçimde birlikte yaşama olgunluğunun görülebildiği en özel yerlerden biri olma özelliğindedir.

Prof. Dr. Ersan ÇİFTCI: “Erzincan’ın tarihî ve kültürel zenginliği, bir çok halk türküsünün oluşumuna etki etmiştir

İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Çiftci, yöre ile ilgili canlı örnekler seslendirmenin yanında “Erzincan Yöresi”ileilgi şu bilgileri dinleyicilerle paylaştı: İlk çağlardan günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapan Erzincan, tarihi dokusu ve zengin kültürel yapısı ile Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat kısmında bulunan önemli bir yerleşim merkezidir. Bu zengin kültürel yapı Erzincan musikisine yansımış ve bir çok halk türküsünün oluşumuna etki etmiştir.

Yurdumuzun Ozanlar Bölgesi arasında adı geçen Erzincan Yöresi Türküleri’nin sözlü ezgi türleri; türkü, deyiş, coş havası, semah ve uzun havalardır (maya, ağıt, hoyrat). Erzincan Türkülerinde deyişler, uzun havalar, ağıtlar, kırık havalar, halk oyunu havaları , gelin havaları, doğa türküleri yöreyi tümüyle yansıtan türlerdir.

Erzincan Türküleri makamsal olarak incelendiğinde; Uşşâk, Hüseyni, Segâh, Hicaz, Çargâh, Nihavent, Karcığar, Rast, Kürdi, Tatyan ayağı ve Nikriz makamı dizilerinde türkülerin olduğu, ağırlıklı olarak türkülerin Hüseyni ve Uşşak makamında yoğunlaştığı görülür.

Erzincan Türkülerinin ritmik yapısı incelendiğinde; 2/4, 3/4, 4/4, 3/8, 5/8, 6/8, 7/8, 8/8, 9/8, 10/8, 11/8, 12/8, 14/8, 15/8, 18/8, 20/8, 7/4, 8/4, 12/4, 9/16 ‘lık usullerde yazılmış eserlerden oluşturduğu görülmektedir. Ritmik yapısının ölçü biriminde ise 4/4’lük, 2/4’lük ve 10/8’lik yapının baskın olduğu görülür. Yöre türküleri halk müziğinin çok değişik ritim zenginliğini barındırmaktadır. 2 ve 4 zamanlı ana usullerle, bunların üçerli biçimlerine sık rastlanır. 5,7,8,9 zamanlı birleşik usullerin değişik tipleriyle, 10 ve 11 zamanlı usullerin tipine uygun ezgiler vardır.

Söyleşi ve Dinleti programı eş zamanlı olarak Anadolu Üniversitesi Youtoube adresinden canlı yayınlan. Arzu edenler (https://youtu.be/AKmbwBuobKY ) adresinden programanın tamamını dinleyebilir.