Site Rengi

DOLAR 16,8853
EURO 17,8334
ALTIN 992,10
BIST 2.554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Eskişehir 22°C
Az Bulutlu
Eskişehir
22°C
Az Bulutlu
Cts 23°C
Paz 22°C
Pts 25°C
Sal 25°C

Türk Ocağı Gençlik Kurultayı Sonuç Bildirgesi İlan Edildi

Türk Ocağı Gençlik Kurultayı Sonuç Bildirgesi İlan Edildi
29.05.2022
A+
A-

“Millî Mefkûre Mektebi” adı altında bir eğitim akademisi modeli oluşturmanın gayreti taşıyan Türk Ocakları Eskişehir Şubesi; ilki 2007 yılında yapılan Gençlik Kurultayı’nın dokuzuncusu “Türk Dünyasının Sorunları: Dil, Eğitim, Çevre ve İklim” temasıyla 27-29 Mayıs 2022 tarihlerinde Türk Ocakları Eskişehir Şubesi’nin bulunduğu konakta gerçekleştirildi.

Büyük bir coşkuyla geçen, Türkiye’nin ve Türk Dünyasının değişik şehir ve üniversitelerinden öğrencilerin tebliğli olarak katıldıkları IX. Gençlik Kurultayı’nda dil, din, eğitim, felsefe, tarih, sosyoloji gibi farklı alan ve konularla ilgili toplam 18 tebliğ sunulmuştur. Oturumların tamamlanması ardından Öğretmen Yüksel Kayın’ın başkanlığında, Doç. Dr. Oktay Berber ve Öğr. Gör. Dr. İsmail Alperen Biçer katılımıyla toplanan heyet, söz konusu bildirileri değerlendirmesi neticesinde, aşağıda belirtilen hususların katılımcılara ve kamuoyuna ilan edilmesine karar verdi.

Türk Ocağı Eskişehir Şubesi Gençlik Kurultayı sonrası ilan edilen sonuç bildirgesinde şu kararlar sıralandı:
“1. Kurultayda sunulan bildiriler, Türk dünyasının bugünkü sorunlarının pek çoğunun yeni meseleler olmadığını, bunların çözümlenmesinin sorunları Türk Dünyasının gündeminde tutmakla, üzerine düşünmekle ve kararlı davranmakla mümkün olabileceğini göstermektedir.
2. Bu bağlamda bazı bildirilerde, Türk dünyasının sorunları için geçmişte atılmış adımlara değinilmiş, ilgili konularda fikir üreten önemli şahsiyetlerin düşüncelerine, belirlenecek ilke ve politikalarda yer verilmesi gerektiği anlaşılmıştır.
3. Türk Dünyası’nın sorunlarının yalnızca bugünün yetişmiş neslini etkilemediği, geleceğin teminatı olan çocuklarımız ve gençlerimizi de çok daha fazla etkileyecek bir niteliğe sahip olduğu anlaşılmaktadır. Bu itibarla yapılması gereken, sorunların görmezden gelinmesi veya ortaya konulan çözümlerin ertelenmesi değil, büyük bir kararlılıkla uzun süreli planlar ortaya koymaktır.
4. Ortaya konulacak çözümlerin anlaşılması ve sahiplenilmesinin en önemli meselelerden biri olduğu anlaşılmaktadır. O halde okul öncesinden başlamak üzere ilkokul, lise sürecindeki eksiklikler giderilmeli, gençlerimiz belirli bir birikimle lisans eğitimi aşamasına gelmelidir. Ancak istenen sistemin uygulanabilmesi için bugünün anne-babalarının ve yönetimde söz sahibi idareci ve politikacılarının bilinçli bir şekilde hareket etmesi şarttır.
5. Daha önceki kurultaylarda da tekrarladığımız üzere; köklü mazisinin farkında olan, bu farkındalıkla Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk Dünyası’nın geleceğine yön verebilecek, Türk Dünyası’nın sorunlarına çözüm üretebilecek, yer aldığı her görev ve sorumlulukta huzur, adalet, refah ve emniyet sağlamayı ilke edinecek, bilgili, millî ve manevî değerlerine saygılı nesillerin yetişmesi için millî bir eğitim sisteminin oluşturulmasının öncelik verilmesi gereken en önemli husus olduğunu bir kere daha vurgulamak istiyoruz.
6. Günümüzde yaşanan problemlerin çözümlenmesi ve Türk Dünyası’nın geleceği için çözüm üretebilecek akademik yapıya ihtiyaç olduğu aşikârdır. Bu doğrultuda Eskişehir Türk Ocağı bünyesinde oluşturulan Millî Mefkûre Mektebi çalışmalarının sürdürülmesi, bu faaliyetlerin bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarına çözüm üretebilecek niteliğe kavuşturulması ve elde edilen birikimin Türk Ocağı Akademisi oluşturmak üzere değerlendirilmesi gerektiği kanaati oluşmuştur.

Bütün bu değerlendirmeler neticesinde yeniden düşünmeye, bugünün ihtiyaçlarının farkında olan ve geleceği hedefleyen bir düşünce yapısına muhtaç olduğumuz anlaşılmaktadır. Bu itibarla, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılına tekabül eden 2023 yılı içerisinde, Mayıs-Haziran aylarında gerçekleştirilmesi planlanan X. Gençlik Kurultayı’nın Yeni Medeniyetin İnşasında Türk Gençliği ve Türk Düşüncesi temasıyla düzenlenmesinin teklif edilmesi uygun görülmüştür.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.